Close

Interaktywna mapa szkół we Wrocławiu

Jak są rozmieszczone we Wrocławiu szkoły podstawowe? Jakie wyniki na sprawdzianie osiągają ich uczniowie? Jak mają się one do przeciętnych wyników dla Wrocławia? Słowem, must-have przed decyzjami o przeprowadzkach i kupowaniu mieszkania 🙂

Aby uruchomić interaktywną mapę wystarczy kliknąć na poniższy obrazek.

Rplot

Co na tej mapie widać? Po pierwsze podział na lepsze i gorsze dzielnice. Wśród tych pierwszych mamy Biskupin i Krzyki, zaś w drugiej grupie mamy Nadodrze i Przedmieście Oławskie (Trójkąt).

Po drugie, widać rejony, w których, mimo dużej liczby dzieci, nie ma szkół (Gaj, Jagodno, Partynice). O tym zjawisku już pisałem przy okazji wpisu o rozmieszczeniu przedszkoli, a wynika to z suburbanizacji, za którą nie jest w stanie nadążyć miasto.

Po trzecie, to też wniosek ,,suburbanizacyjny”, w centrum mamy bardzo dużo szkół, ale są one mniejsze.

Dane pochodzą z trzech źródeł. Wyniki egzaminów pobrałem przy użyciu pakietu ZPD. Dane o szkołach pochodzą ze strony MEN. Gęstość zaludnienia dotyczy roku 2011 i pochodzi z serwisu geostatystycznego GUS.

Mapę, którą prezentuję można przedstawić znacznie bardziej interaktywnie, ale niestety potrzebny jest do tego porządny serwer. Jeśli ma dostęp do takiego serwera (lub chciałby go zasponsorować 🙂 )  to zachęcam do kontaktu.