Close

Kto nas będzie leczyć czyli o tym, ilu lekarzy brakuje w Polsce

W Polsce brakuje lekarzy. Tego problemu nie da się szybko rozwiązać, choćby dlatego, że same studia zabierają wiele lat, nie wspominając nawet o specjalizacjach. Do tego dochodzi emigracja lekarzy zagranicę, która pogarsza sytuację. Czy w pozostałych krajach europejskich jest więcej czy mniej lekarzy niż w Polsce? Czy kształcimy wystarczająco dużo studentów medycyny? Czy, nawet gdyby lekarze nie emigrowali, mamy szansę dobić do europejskiej normy?mapa_lekarze_europa

Skoro już wiemy, że lekarzy jest sporo mniej niż w pozostałych krajach (i bynajmniej nie jest to jedynie wynikiem zamożności) to zobaczmy czy kształcimy wystarczająco dużo nowych lekarzy. Innymi słowy, czy możemy liczyć na to, że te różnice się zmniejszą.mapa_absolwenci_medycyny_europa

Niestety i tutaj wypadamy kiepsko, choć różnice względne są nieco bardziej korzystne. Przykładowo mamy prawie 2 razy mniej lekarzy niż Niemcy, ale tylko o 25% mniej absolwentów medycyny.

No dobrze. Sceptyk-optymista powiedziałby, że może jesteśmy w tyle za Europą, ale gonimy dystans do pozostałych krajów. Nic bardziej mylnego.

mapa_zmiana_liczby_lekarzy_europa

Gorzej od Polski wypada jedynie Belgia. Swoją drogą, czy ktoś z czytelników wie jaki jest tego powód?

Źle wygląda też spadek liczby absolwentów medycyny. mapa_zmiana_absolwenci_medycyny_europa

Co prawda niektóre kraje są mocniej dotknięte spadkiem liczby studentów, ale w przeciwieństwie do Niemiec czy Włoch, nie możemy raczej liczyć na ściągnięcie lekarzy z innych krajów, a to przez niskie zarobki. Gorsze perspektywy mają jedynie Grecja i Turcja.

Dane nie zostawiają złudzeń, że w Polsce nie tylko brakuje lekarzy, ale, z powodu zbyt małej liczby studentów medycyny i emigracji, przez dłuższy czas sytuacja ta się nie poprawi. Na koniec odpowiedź na pytanie zadane w tytule wpisu. Za punkt odniesienia weźmy drugi kraj z najmniejszą liczbą lekarzy czyli Wielką Brytanię. Brakuje nam 5 lekarzy na każde 10 tysięcy mieszkańców czyli łącznie około 20 tysięcy.

Dane pochodzą ze strony OECD.