Close

Wybory prezydenckie 2015 – podsumowanie wyników

Naprawdę chciałbym napisać o czymś innym, ale polityka i wybory zbyt mocno panoszą się teraz w mojej głowie, żeby móc przygotować cokolwiek innego.

Podzielę, się kilkoma obrazkami, stworzonymi w R przy użyciu pakietu ggplot2. Są to złośliwe mapy i nie mniej złośliwe wykresy, tłumaczące poparcie jakie uzyskali obaj kandydaci w poszczególnych gminach.

Na początek chciałbym Wam pokazać standardową mapę z wynikami wyborów. Przez dobór kolorów (ciągła skala) zacierają się nieco różnicę na ,,Polskę radykalną i racjonalną”, „granicę zaborów” czy jakkolwiek inaczej nie chciałoby się tego nazywać. Może taki wykres ma szansę nieco ostudzić nastroje społeczne? Jeżeli chodzi o miejsca zaznaczone na mapie, to współrzędne geograficzne pochodzą z wyszukiwarki Google maps – tu nie ma manipulacji, to czysta prawda. Współrzędne geograficzne konkretnych miejsc można uzyskać w R za pomocą funkcji geocode().

wybory_wyniki_mapa_annotacje

Narzuca sie naturalne pytanie jakie czynniki wpływają na taki rozkład głosów. Wydaje mi się, że często i niesprawiedliwie, podaje się jako przyczynę podział na lepiej rozwiniętą Polskę zachodnią i zacofaną ścianę wschodnią. To jest spore uproszczenie, o czym można się przekonać na poniższej mapiewynagrodzenia2013

Jeśli kimś targają nadal wątpliwości i nie może uwierzyć jak słodkie jest życie na Podkarpaciu, to zobaczmy jak rozkłada się wynagrodzenie w powiatach, które poparły Dudę i Komorowskiegowynagrodzenia_boxplot2013

Powyższy wykres należy rozumieć w następujący sposób. W granicach wynagrodzenia wyznaczonych przez prostokąty niebieski i pomarańczowy znajduje się 50% powiatów popierających odpowiednio Dudę i Komorowskiego. Punkty, które są poza liniami wychodzącymi z prostokątów, to tak zwane obserwacje odstające, czyli takie, które nie pasują do pozostałych obserwacji ze swojej grupy. Powiaty o najwyższych wynagrodzeniach są związane z dobrze prosperującymi kopalniami (Lublin, Bełchatów, Jastrzębie-Zdrój, Bogdanka), a także z dużymi miastami Warszawa, Katowice, Gdańsk. Najbiedniejszy jest powiat kępiński (południowy cypelek województwa Wielkopolskiego). Dla chcących wyciągać zbyt daleko idące wnioski na podstawie wynagrodzeń polecam krótki artykuł.

Oczywiście delikatna przewaga Komorowskiego w powyższym zestawieniu wynika z tego, że PO cieszy się większym poparciem w miastach niż na wsi. Ludzie w miastach zarabiają przeciętnie więcej i stąd te różnice. Ale życie w mieście to nie tylko szampan, kawior i sielanka. Na poniższym wykresie można zobaczyć zależność pomiędzy poparciem jakie otrzymał Andrzej Duda a niską przestępczością. Korelacja wynosi około 0.5, co zresztą widać gołym okiem. Można by do tego dodać fakt, że w więzieniach Komorowski dostał po 80-90% głosów i napisać artykuł, który nadawałby się na pierwszą stronę niejednej gazety 🙂poparcie_przestepczoscKorzystając z okazji muszę pochwalić PKW, ponieważ już w kilka godzin po ogłoszeniu oficjalnych wyników na jej stronie były do pobrania wyniki wyborów w formacie .csv. To bardzo pozytywne zaskoczenie i mam nadzieję, że od tych wyborów stanie się to standardem.