Close

Tam, gdzie strach jest codziennością – mapa globalnego terroryzmu

Czasem strach jaki odczuwamy przed terroryzmem, zwłaszcza w Polsce, może wydawać się przesadzony. Jest jednak na świecie wiele miejsc, gdzie terroryzm jest niestety codziennością. W dzisiejszym wpisie prezentuję interaktywną mapę światowego terroryzmu.

Dwa tygodnie temu patrzyliśmy na zestawienie najbardziej niebezpiecznych regionów. Dzisiaj te dane można samodzielnie przeglądać za pomocą interaktywnej mapy. Na mapie pokazane są jedynie te przypadki, co do których nie ma wątpliwości, że były zamachami, w których zginęła co najmniej jedna osoba, i znane są współrzędne geograficzne ataku (lub choćby miasta, w którym do ataku doszło).

Aby uruchomić interaktywną mapę wystarczy kliknąć na obrazek poniżej. Uwaga, docelowy plik jest dosyć duży (około 15MB), a w miarę przybliżania wybranego regionu świata, dodatkowo ściągana jest mapa z serwisu open street map. Łączny przesył danych, może więc trochę kosztować 🙂snapshot22

Na kolejnej mapie mamy te same dane, ale z podziałem na dekady.global terrorism map

Jeszcze jedna, bardziej tradycyjna, grafika: zestawienie ataków terrorystycznych w Europie (każdy punkt to jeden zamach).

terrorist_attacks_europeNajbardziej niebezpieczne miejsca to Irlandia Północna, Kraj Basków i Kosowo. W tych wszystkich miejscach jest obecnie w miarę spokojnie. Nie można niestety powiedzieć tego samego o wschodniej Ukrainie…

Tak jak poprzednio, dane pochodzą z bazy GTD.